Pościel dla dziecka – wybierz mądrze

Posted By: Marcin D On: Thursday, June 1, 2017 Hit: 1090

Porady - jak wybrać pościel dla dziecka

Wybór pościeli dla dziecka warto dobrze przemyśleć, ponieważ to właśnie od niej zależy komfort snu. Na pewno kiepskim pomysłem jest zakup produktu z poliestru lub innych nienaturalnych tkanin, które ładnie się prezentują, ale nie odprowadzają powietrza przez co dziecko się poci. Zarówno niemowlęta, jak i dzieci starsze powinny spać wyłącznie w pościeli z materiałów naturalnych, a najlepiej ekologicznych. Jak wybrać najlepszą pościel?

Jak dopasować rozmiar pościeli?

Dobór pościeli trzeba uzależnić od wieku dziecka. Niemowlętom i dzieciom do 5 roku życia spokojnie wystarczy kołderka o rozmiarze 100x135cm oraz poduszka 40x60cm. Obecnie bez większych problemów można kupić pościel o takich rozmiarach. Dodatkowo warto dokupić jaśka, który umożliwia podparcie główki niemowlęcia.

Starszemu dziecku mała kołderka już nie wystarczy. Najlepsza pościel dla dzieci powyżej 5 roku życia to kołdra o rozmiarze 140x200cm i poduszka o rozmiarze 70x80cm. Jednak wielu rodziców od razu kupuje kołdrę 160x200cm, ponieważ może ona służyć także nastolatkowi.

Jaki materiał jest najlepszy?

Zdecydowanie najczęściej rodzice decydują się na pościel wykonaną z bawełny. Pościel bawełniana ma mnóstwo zalet, do których można zaliczyć dobre przewodzenie ciepła, odporność na rozciąganie, a także hipoalergiczność. Bawełna może wchłaniać nawet 25% pary wodnej, dzięki czemu nawet jeśli dziecko się spoci, to materiał nie będzie mokry. Komplety pościeli bawełnianej dostępne są w różnych rozmiarach i wzorach, więc łatwo można dobrać taki, który idealnie pasuje do dziecięcego pokoju. Szczególną uwagę warto zwrócić na pościel z minky, która wykonana jest z certyfikowanej bawełny oraz polaru.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się pościel bambusowa. Jest ona znacznie delikatniejsza w dotyku niż pościel bawełniana. Ponadto bambus ma właściwości bakteriobójcze, które utrzymują się aż do 50 prań oraz właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu w upały pościel jest przyjemnie chłodna, a w zimne dni ciepła. Bambusowa pościel znakomicie przepuszcza powietrze i absorbuje wilgoć.